Stupně pražení

Úrovně pražení

U nás v 1754 ROASTERY pražíme každý typ zrn, abysme optimalizovali chuťový profil dané kávy a vytvořili šálek kávy nejlepší možné chuti. Níže uvedené obrázky vám pomůžou orientovat se v úrovních pražení kávy dostupných v 1754 ROASTERY. Toto označení používáme ve všech popisech kávy. Níže také naleznete písemné popisy jednotlivých úrovní pražení a obecné popisy toho, co každá úroveň dělá s kvalitou kávy v šálku.

 

 

Zelená káva (nepražená)

 

Jedná se o zrnka zelené kávy, které nebyly pražené. 

 

Light Roast (také znám jako Cinnamon Roast)

 

Toto je nejlehčí pitelný stupeň pražení. Toto pražení má za následek chuť praženého zrna s ostrou kyselostí.

 

City Roast

 

Středně hnědé pražení, skutečně zvýrazňuje chuť kávy, zdůrazňuje její individuální vlastnosti, jedinečné aroma, komplexnost a hloubku. Používá se většinou pro kávy na filtr a alternativní přípravy.

 

City Plus Roast

 

Toto pražení má přibližně stejné chuťové vlastnosti jako City Roast. Je trochu tmavší, což snižuje výše uvedené chuťové kvality, ale dodává šálku o něco více těla. Používá se pro espresso

 

Full City Roast

 

Tento stupeň pražení dodává mnohem více těla než City Plus Roast a zdůrazňuje hořko-sladkou chuť. Oleje jsou na povrchu zrnek sotva vidět.

 

Vídeňské pražení

 

Nejsvětlejší z tmavých pražení produkující plný šálek s výrazným aroma. Hloubka a sladkost zrnek jsou velmi dobře vyvinuté, ale jednotlivé vlastnosti zrnek začínají slábnout. Oleje se více tvoří na povrchu zrnek.

 

Espresso pražení

 

Toto pražení je středně tmavé barvy, podobné francouzskému pražení. Zrna budou mít na povrchu oleje a káva bude mít tělo, hloubku a sladkost. V tuto chvíli začíná chutnat pražení mnohem více než zrnka, ale kdo by neměl rád pěknou, tmavě praženou kávu?

 

Italské/španělské pražení

 

Takto pražená káva je velmi tmavá s tenkým tělem a v chuti začíná propůjčovat lehce připálené tóny. Je to také běžné pražení pro espresso směsi, typické pro jih Itálie nebo i Španělsko.

 

 

Všechny obrázky kávových zrn poskytl Dan Bollinger. https://en.wikipedia.org/wiki/File:425_degrees_city_roast_coffee.png